СЪВРЕМЕННИ ПРИНЦИПИ И МЕТОДИ В ЛЕЧЕНИЕТО НА ПАРОДОНТАЛНИТЕ ЗАБОЛЯВАНИЯ
Участието на лектора и представената тема са осигурени от Българско научно дружество по дентална медицина по договор с Български зъболекарски съюз
Проф. д-р Теодора Болярова-Конова, дм
Катедра по Пародонтология
Факултет по дентална медицина
Медицински университет-София, България
В лекцията се определят целите на съвременната пародонтална терапия, на основата на характеристики, механизми в протичането и риск от прогресия на пародонтита. Предлаганите принципи и методи на лечение са в съответствие със съвременните клинични насоки за лечение на пародонтити, стадий I – III на Европейската федерация по пародонтология (2020 г).
Обсъждат се индикации, методи за изпълнение и резултати от основните стъпки в лечението на пародонтит. Подчертава се първостепенното значение на първа стъпка на терапията, включваща контрол на супрагингивалния биофилм, контрол на рисковите фактори за заболяването, необходима при всички пациенти с пародонтит. Демонстрира се ефективността на тази стъпка чрез клинични случаи. Посочват се фактори за определяне на прогноза на зъбите във връзка с пародонталния статус. Цитират се конкретни препоръки във връзка с втора стъпка на терапията, която включва намаляване/премахване на субгингивалния биофилм и зъбен камък (субгингивално инструментиране), както и използване на допълнителни физични или химични средства, включително приложение на диоден лазер, локални и системни антимикробни средства. Онагледено е субгингивално приложение на пародонтални инструменти, и са представени клинични случаи с данни за ефекта от приложени методи в тази стъпка. Посочват се препоръки за провеждане на трета стъпка на терапията, която включва процедури за осигуряване на достъп до дълбоки джобове, процедури за регенериране или резекция на тъкани, на места, които не достигат пародонтално здраве след нехирургично лечение. Демонстрират се клинични случаи на извършени по индикации хирургични интервенции. Предлага се модел за оценка на риска от прогресия на пародонталното заболяване и съображения за планиране на интервали за посещения в поддържаща пародонтална терапия.
Лекцията е насочена към практикуващите лекари по дентална медицина, както и към обучаващи се. Тя има за цел задълбочаване на знанията за правилно планиране и изпълнение на лечението на пародонтита, за постигане на стабилност на пародонталното състояние на пациентите, в полза на добрата клинична практика.
ОСНОВНИ ЗНАНИЯ И УМЕНИЯ, КОИТО ЛЕКЦИЯТА ЩЕ ПРЕДОСТАВИ НА ПРИСЪСТВАЩИТЕ:
- Определяне на характеристики, механизми на протичане, риск от прогресия на пародонтит и дефиниране на целите на съвременната пародонтална терапия.
- Осъществяване на контрол на супрагингивалния биофилм, контрол на рисковите фактори за заболяването. Определяне на прогноза на зъбите във връзка с пародонталния статус.
- Индикации, методи и ефективност на субгингивално инструментиране. Използване на допълнителни физични или химични средства в терапията.
- Индикации, методи, ефективност и препоръки за хирургично лечение на пародонтит.
- Оценка на риска от прогресия на пародонталното заболяване и съображения за планиране на интервали за посещения в поддържаща пародонтална терапия.