14, June 2024
14:00 – 14:45

Афтозни лезии – предизвикателство с много лица.

Фирмена презентация на Берлин-Хеми/A. Mенарини България

 

Проф. д-р Росен Коларов, дм

Катедра по обща и оперативна хирургия

Факултет по медицина

Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“ – Варна, България

 

 

Етиологичните фактори, водещи до увреждания на лигавицата на устната кухина, са много и разнообразни. Лигавицата на устната кухина непрекъснато е подложена на различни въздействия от различни фактори –механични, физични, химични, термични, зъбни аномалии, травми и др. Всички те могат да доведат до увреждания с различна клинична характеристика. В зависимост от свързаността си и наличието на съпътстващи заболявания или предразполагащи фактори, то уврежданията на лигавицата на устата могат да се разделят на първични (въздействие на изолирани фактори – травма, термично въздействие и др.) или вторични (когато са в резултат на системни заболявания, медикаменти, алергии и др.).

Ето защо, диагностицирането и лечението на афтозните лезии представлява „предизвикателство с много лица“ за всеки дентален лекар.

В повечето случаи, независимо от причиняващите фактори, макроскопската картина на наличните лезии се характеризира с признаците на възпалението – оток, зачервяване и болка, изразени в различна степен, като основните промени са сходни помежду си и поради това са трудно различими. Наблюдават се нарушения във функциите както на самата лигавица, така и засягане на други функции като хранене, преглъщане, говор, загуба на вкус и др.

Болката е водещ клиничен симптом. Тя създава дискомфорт на пациента и е фактор, поддържащ патологичния процес. Увреждането на лигавицата може да се характеризира с отделни единични или наличие на множество лезии, като може да обхваща определен участък или цялата устна лигавица. В редица случаи диференциалната диагноза при лигавичните заболявания на устната кухина е трудна. При персистиращи афти и при анамнестични данни за хронична употреба на цигари, алкохол и други вредности трябва да се изключи неопластичен процес.

Локалната терапия на първо място следва да включва добра орална хигиена.  Употребата на локални средства за защита има за цел овладяване на болката и дискомфорта. Всички тези профилактични и лечебни процедури подпомагат оздравителния процес и водят до по-добро качество на живот.

Конгресна такса след 23.05.2023

250

лева

Конгресна такса (краен срок 21.05.2024)

200

лева

Записване за Гала вечеря (краен срок 21.05.2024)

90

лева