Алергия към медикаменти
Д-р Красимира Байнова
Алерголог и национален консултант за Испания по наследствен ангиоедем Университетска болница Вирхен дел Росио, Севиля, Испания.
Нежелана лекарствена реакция/НЛР/ е всеки непреднамерен, вреден ефект на лекарство, който възниква при дози, използвани за профилактика, диагностика или лечение при хора и засягат 1/10 от световната популация. Само 10% от тези реакции се дължат на истинска свръхчувствителност. Реакциите на свръхчувствителност са НЛР, причинени от активни съставки и/ или ексципиенти, които се проявяват клинично с признаци и симптоми, които се различават от фармакологичните ефекти на лекарството. Реакциите на свръхчувствителност се делят на алергични и неалергични. Алергичните реакции, според имунологичния си механизъм, са 4 типа: тип 1- IgE медиирани; тип 2 – IgG или IgM медиирана цитолиза ; тип 3- медиирани от имунни комплекси и тип 4 – клетъчно медиирани.
Алергологично изследване за дадено лекарство се извършва само и единствено при предходна реакция с това лекарство или със структурно- подобно на него вещество. В никакъв случай няма предсказващ характер при индивиди, които не са имали предишна реакция.
За диагностициране на алергична реакция към медикамент се използват in vitro тестове/ неспецифични кръвни изследвания , триптаза , специфична IgE,, тест с активиране на базофили, тест с трансформация/ активация на лимфоцити/ и in vivo тестове /кожни проби, експозиционен тест с контролирано излагане на медикамента/. Чувствителността и специфичността на различните тестове зависи от вида лекарство, което се изследва и от вида алергична реакция, която е имал пациента.
Отрицателен кожен тест не отхвърля алергична реакция. Експозиционният тест с контролирано излагане на пълната терапевтична доза медикамент е златният стандарт за отхвърляне на алергична реакция и трябва да се използва за потвърждаване на отрицателни резултати от кожни тестове с антибиотици, нестероидни противовъзалителни средства, локални анестетици и латекс.
Основни знания/умения, които лекцията ще предостави на присъстващите
– актуализация в класификацията на алергичните реакции към медикаменти
– лечение на остра системна алергична реакция/ анафилаксия/
– правилна клинична индикация за деривация към алерголог при съмнение за алергична реакция към медикаменти
– диференциална диагноза на алергични реакции към медикаменти
– актуализация в правилата на добрата клинична практика