28. Екструзивна луксация и фрактура на постоянен зъб с незавършено кореново развитие – клиничен случай
Кр. Христов
Катедра Детска дентална медицина, ФДМ, МУ – София
Екструзивната луксация води до травмиране на периодонциума, изместване на зъба в коронарна посока и увреждане на съдово-нервния му сноп. Необходимо е навременно и правилно лечение, за да се запази зъбът и евентуално неговият виталитет, особено при зъби с незавършено кореново развитие.
Цел: Да се представи клиничен случай на екструзивна луксация и некомплицирана коронкова фрактура на централен максиларен резец с незавършено кореново развитие.
Материали и методи: Осемгодишно момче е насочено за дентално лечение три седмици след като е претърпяло травма, довела до екструзивна луксация и некомплицирана коронкова фрактура на десния централен максиларен резец. Извършва се шиниране на зъба и покритие на открития дентин с модифициран с пластмаса глас-йономерен цимент. Два месеца по-късно се установява загуба на виталитета на зъба, което налага провеждане на ендодонтско лечение. В канала е поставен калциев хидроксид за една седмица, след което е създадена апикална запушалка от МТА и последващо запълване на канала с латерална кондензация.
Резултати: Предприетият лечебен протокол осигурява запазване на зъба при липса на клинични оплаквания. На контролната рентгенография се наблюдава оздравителен процес в периапикалната област.
Заключение: Отложеното лечение на луксираните постоянни детски зъби може да доведе до загубата на виталитета им и до невъзможност за завършване на кореновото им развитие. Лечебният подход на поставяне на ортоградна запушалка от МТА е добра алтернатива на класическата апексфикация с калциев хидроксид при лечение на зъби с незавършено кореново развитие.
Ключови думи: екструзивна луксация, незавършено кореново развитие, ендодонтско лечение, МТА