21. ВЛИЯНИЕ НА ФЛУОРА И МАТЕРНАТА ВЪРХУ ПРОБИВА НА ВРЕМЕННИТЕ ЗЪБИ
Н. Тонева, М. Пенева
Катедра по Детска дентална медицина, Факултет по дентална медицина, МУ – София
Пробивът на временните зъби е продължителен процес, върху който оказват влияние редица пре- и постнатални фактори. В настоящето изследване си поставихме за цел да установим въздействието на флуора и матерната върху зъбния пробив.
Материал и методика: Беше проведено анкетно проучване на 378 майки за прием на флуор и матерна по време на бременността и кърменето. Проследен беше пробивът на временните зъби на децата със и без прием на флуор през първата и втората година след раждането.За получените резултати използвахме вариационен и алтернативен анализ и т-критерия на Стюард-Фишер.
Резултати: Нашето изследване установи, че само една четвърт от майките приемат флуор по време на бременността, а още по-малка част – по време на кърменето. В групите с прием на флуор се наблюдава статистически достоверно забавяне на зъбния пробив. Около една четвърт от децата приемат флуор през първата година след раждането, а през втората броят им намалява наполовина.В групата на децата, приемащи флуор, се установява статистически достоверно забавяне на зъбния пробив. Аналогични са резултатите при приема на матерна. Над 50% от майките приемат матерна по време на бременност и една малка част – по време на кърмене. В групите с прием на матерна се наблюдава забавен зъбен пробив. Резултатите са статистически достоверни.
Заключение: Повече от 50% от майките приемат матерна, докато само една четвърт приемат флуор. Матерната и флуорът забавят пробива на временните зъби. Това благоприятства по-пълноценната им прееруптивна минерализация.
Ключови думи: пробив, временни зъби, флуор, матерна