Предсказуем успех в ендодонстката микрохиругия – конично-лъчева компютърна томография (CBCT 3D визуализация) и голямо микроскопско увеличение
През последните десетилетия използването на хирургически микроскоп се превърна в рутинна процедура за специалистите по ендодонтия.
Освен ултразвуковите типове, микроинструмените, както и биосъвместимите материали за коренова заплънка значително подобряват техническия подход. Ендодонтската хирургия еволюира в ендодонтска микрохирургия, осигуряваща висока успеваемост. Въпреки това, от клинична гледна точка, моларната хирургия си остава предизвикателство, тъй като е свързана с технически трудности като близост на апексите до долночелюстния канал или максиларните синуси или патологични процеси в тези анатомични структури, затруднен достъп до кореновия връх в резултат на задна локализация и удебеляване на букалния кортикалис.
Въвеждането на конично-лъчевата компютърна томография (CBCT) и триизмерната визуализация на анатомията е важно и ново постижение в лицево-челюстната рентгенология, което не само преодолява затрудненията в диагностиката и лечебното планиране на микрохирургичната процедура, но също и в оценката на дългосрочния успех.